Androgēna alopēcija, ko nereti dēvējam par plikpaurību, dzīves laikā pakāpeniski attīstās cilvēkiem, kuru matu folikula šūnas ir iedzimti paaugstināti jūtīgas pret vīrišķo hormonu ietekmi. Tas nav retums, un parasti to novēro 70% vīriešu un 40% sieviešu dažādos dzīves posmos. Vīriešiem androgēna alopēcija parasti sākas ar matu atkāpšanos pa deniņu līnijām un saretināšanoas galvas vidū, lēnām stāvoklim progresējot mati no pieres līnijas atkāpjas arvien vairāk, līdz saplūst ar bezmatu laukumu, kas, savukārt, kļūst arvien lielāks galvvidus zonā. Procesam turpinoties mati šajās zonās miniaturizējas arvien vairāk, līdz transformējas par pūku matiem, un vispār vairs nenosedz galvas augšējo daļu. Pēdējās stadijās mati saglabājas tikai gar pašu matu robežlīniju aizmugurējā galvas daļā. Sievietēm daudz neizteiktākā formā var vērot līdzīgus simptomus, taču biežāk androgēna alopecija sievietēm izpaužas kā matu saretināšanās visā galvas matainajā daļā.
Lai novērtētu, vai matu izkrišanas pamatā ir androgēna alopēcija, ārsts trihologs veic specifisku diagnostiku. Jebkuras veiksmīgas ārstēšanas pamatā vienmēr ir precīza matu izkrišanas iemesla noteikšana un atbilstošas terapijas nozīmēšana. Nereti androgēna alopēcija kombinējas ar citiem iemesliem, kas pasliktina vispārējo matu stāvokli, un to vienlaicīga izvērtēšana un novēršana vienmēr palīdz uzlabot terapijas rezultātu.
Androgēnas alopēcijas ārstēšana vienmēr it bijis izaicinājums. Galvenās problēmas saistītas ar to, ka medikamenti, kurus izmanto terapijai, parasti jālieto ilgstoši, terapijas rezultāts ir lēns, un dažreiz par veiksmīgu ir jāuzskata ārstēšana, kuras rezultātā izdodas tikai apturēt turpmāku matu pasliktināšanos. Tādēļ pēdējos gados arvien lielāka uzmanība tiek pievērsta metodēm kas spēj reģenerēt – atjaunot – mata folīkula struktūru. Ļoti plaši un ar labu rezultātu šīm nolūkam izmanto PRP (ar trombocītiem bagātinātas plazmas) terapiju. Tomēr arī tā ne vienmēr sniedz pietiekošu efektu. Daudz efektīvākas ir tehnoloģijas, kurās izmanto stromas vaskulārās frakcijas (SVF) mezenhimālās cilmes šūnas. Pasaulē šīs metodes kosmetoloģijā izmanto jau gandrīz 20 gadus, tomēr savu augsto izmaksu dēļ tās ir pieejamas salīdzinoši nelielam pacientu skaitam.
Regenera Activa® Treatment (FDA & CE approved)
Itālijas – Spānijas zinātnieki ir radījuši metodi, ar kuras palīdzību iegūst autologu, homologu audu filtrātu, šūnu suspensiju, kas satur ap 5%+0,7% mata folīkula mezenhimālās cilmes šūnas CD 44+ (no dermālās papillas) un ap 2.6%+0,3% mata folikula epiteliālās cilmes šūnas CD 200+ (nu bulge reģiona), kas palīdz reģenerēt matu augšanu. Šo procedūru sauc Regenera Activa® Treatment (turpmāk tekstā Rigenera®) un šobrīd procedūra ir pieejama arī pie mums.
Rigenera® protokols izmanto speciālu mikrodermatomu – Regeneracons® – vienreizējas lietošanas kārtridžu, kas sadala audus, kuri iegūti ar biopsijas pančas palīdzību un izfiltrē elementus, kas ir smalkāki par 50 microniem, respektīvi, šūnas.
Rigenera® procedūrā pacients ir gan audu donors, gan audu saņēmējs. Procedūrā tiek izmantoti paša pacienti audi, kas ar pančas biopsijas palīdzību tiek ņemti no donora audu vietas. Procedūra tiek veikta sterilos apstākļos. Audu sadalīšana ir pilnīgi automatizēts process, un tam netiek izmantoti ne ķīmiski līdzekļi, ne fermenti.
Rezultātā tiek iegūts mikrografts, kura sastāvā ir audu matrica, augšanas faktori un šūnas. Tas ir būtiski, lai mikrografta šūnas saglabātu savu viabilitāti – dzīvotspēju.
Iegūtais materiāls tiek re-injicēts pacienta skalpa ādā.
Rigenera® protokols ietver sekojošus galvenos soļus:
Kam indicēta procedūra?
Procedūra indicēta pacientiem, kuru androgēna alopēcija nepārsniedz
Lai pareizi izvēlētos terapijas metodi, ārstam nepieciešama zināma pieredze. Arī Rigenera® procedūra nepalīdzēs pacientiem, kuriem ir pēdējās matu izkrišanas stadijas. Tādos gadījumos drīzāk jāizvēlas matu transplantācijas procedūra. Lai palīdzētu labāk prognozēt procedūras iespējamo iznākumu un nodrošinātu pacientam adekvātu sagaidāmā rezultāta izskaidrojumu, Eiropas zinātnieki ir izstrādājuši novērtēšanas metodi, izmantojot dermatoskopu.
Prognozes novērtēšanai, tātad, ir izstrādāta dermatoskopiska punktu novērtēšanas sistēma, kas ļauj paredzēt pacienta piemērotību procedūrai. Tabulā norādītas dermatoskopiskās pazīmes, ko izvērtē ārsts.
Proposal. Pinto H, Gįlvez R, Casanova J.
Ja punktu skaits ir:
Izvērtējot pacientu ārsts nolemj par to, vai Rigenera® procedūra ir prognostiski labvēlīga konkrētajā gadījumā un kopā ar pacientu izlemj par tālāko taktiku.
Sagatavošanās procedūrai
Nav nepieciešama nekāda speciāla sagatavošanās, taču procedūras dienā iesakām nelietot ļoti treknu uzturu, kafiju un asus, kairinošus ēdienus. Uz procedūru vēlams nākt ar tīriem, izmazgātiem matiem.
Pēc procedūras divas dienas nav vēlams mazgāt matus; apmeklēt baseinus, pirtis, sporta zāles, peldvietas; nav vēlams izteikti svīst, vai fiziski smagi piepūlēties; neiesaka lietot NSPL un alkoholu. Jebkurā gadījumā ārsts to visu atgādinās! Iesakām pēc procedūras dienās noorganizēt sev laisku atpūtu, lasot kādu iemīļotu grāmatu vai skatoties jaukas komēdijas!
Svarīgi zināt, ka pēc procedūras pacients praktiski tūlīt var atgriezties savā darba-ikdienas dzīvē, nav nepieciešams atlabšanas periods.
Lai panāktu efektu nepieciešama tikai viena Rigenera® procedūra, parasti to nav nepieciešams atkārtot. Efekts pēc procedūras parādās jau tuvāko 3 nedēļu laikā, bet audu reģenerācija turpinās un galīgais pocedūras rezultāts būs sasniegts un izvērtējams pusgada laikā. Rigenera® terapija ir ieteicama gan sievietēm, gan vīriešiem. Ja nepieciešams to var veikt kopā ar PRP, matu transplantācijas vai implantu procedūrām.
Pēdējo trīs gadu laikā pasaulē jau veikts vairāk kā 20000 Rigenera® procedūru, uzkrāts milzīgs zinātnisks materiāls gan par tās efektivitāti, rezultāta noturību un drošību. Ir veikti sekmīgi mēģinājumi procedūru izmantot arī citu matu izkrišanas formu terapijai. Procedūru izmanto arī vitiligo un antiaging terapijā, kā arī citās jomās, kur nepieciešama audu reģenerācija. Turklāt procedūras cena salīdzinot ar citām cilmes šūnu tehnoloģijām ir ievērojami zemāka un šobrīd jau ir kļuvusi patērētājam pieejama.
Procedūras cena 1350, 00 eiro
Kolēģu rezultāti: