Šaura spektra UVB – Narrow band UVB (311-312 nm)


service single page image

Jau senie ēģiptieši atklāja saules gaismas ārstējošo ietekmi vitiligo pacientiem, ja to kombinēja ar nezāļu uzlējuma iedzeršanu. Tikai 2000 gadus vēlāk, modernā medicīna sāka izmantot ultravioleto radiāciju kā praktisku terapeitisku iespēju dažādu dermatoloģisku saslimšanu gadījumos. Pirmā fototerapija, ko izmantoja 70-jos gados bija PUVA. PUVA ir saīsinājums metodei, kurā izmanto Psoralēnu (P), tas ir augu komponents, kas ādu īslaicīgi padara jūtīgu pret ultravioleto radiāciju (UVA 320-400 nm).

To izmantoja dažu ādas slimību ārstēšanai, tajā skaitā psoriasis, vitiligo, mycosis fungoides, acute atopic dermatitis un polymorphic light eruption.

Attīstoties jaunus emisijas spektrus izstarojošajām ierīcēm, parādījās arvien jaunas indikācijas – gaismu sāk izmantot lichen planus, pruritus, graft vs. host disease, urticaria pigmentosa, scleroderma un alopecia areata ārstēšanai.

Foto (ķīmij) terapijai ir dažādas starojuma spektra iespējas:

  • PUVA
  • Plaša spektra UVB – Broad band UVB (290-320 nm)
  • Šaura spektra UVB – Narrow band UVB (311-312 nm)
  • UVA-1 (340-400 nm)
  • Excimer laser (308 nm)
  • Fotodinamiskā terapija – Photodynamic therapy (PDT)

Gaismas iedarbības mehānismi nav pilnībā izprasti. Piemēram, UVB fototerapijas efektivitāte psoriāzes gadījumā sākotnēji tikai izskaidrota ar tās antiproliferativo iedarbību; taču, šobrīd pastāv neapgāžami pierādījumi, ka UVB un arī UVA radiācija izrāda dziļu ietekmi uz ādas imūno sistēmu,  mainot un variējot imūnmodulatorus. Tādejādi, tas nav pārsteidzoši, ka ievērojami pieaudzis to T-šūnu meditēto ādas slimību skaits, kuru gadījumā tiek izmantota fototerapija tās labvēlīgās iedarbības dēļ.

Ir pētījumi, kas pierāda šaura spektra UVB (311-312nm) labvēlīgo ietekmi alopecia areata pacientu ārstēšanā. Šobrīd arī mūsu klīnikā ir iespējams saņemt šo terapiju.

Blakus efekti ietver saules apdegumam līdzīgu eritēmu, sausu ādu ar niezi. Paātrināta fotonovecošana un paaugstināts ādas vēža risks ir potenciālie ilgtermiņa riski.

Kontraindikācijas gaismas terapijai ir ādas audzēji anamnēzē, fotodermatozes un saslimšanas, kuras provocē atrašanās saules gaismā (porphyria cutanea tarda, discoid lupus erythematosus, u.c.), fotosensibilizējošu medikamentu lietošana un grūtniecība.